• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Ustawienia
Wyszukiwarka

Szkoła Podstawowa
im. Heleny Gieburowskiej w Głuchowie

Godło Polski Biuletyn informacji publicznej BIP - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna

 Święto Patrona 5

24 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Heleny Gieburowskiej w Głuchowie odbyła się szczególna uroczystość – druga rocznica nadania imienia oraz przekazania sztandaru. Tradycyjnie gościliśmy pana Wojciecha Gieburowskiego, bratanka naszej patronki, który jak co roku swoją obecnością uświetnił to ważne wydarzenie. Wśród szanownych gości byli również: wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Czempiniu pani Monika Mróz, sekretarz gminy Czempiń pan Andrzej Socha oraz Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Rady Miejskiej w Czempiniu pan Cezary Szukalski. Oprócz nich wśród zebranych znaleźli się również radni naszego okręgu, dyrektorowie: szkoły i przedszkola, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Centrum Kultury i Biblioteki w Czempiniu, a także Kierownik Centrum Usług Wspólnych. Podczas uroczystości gościliśmy także ks. proboszcza Tomasza Marciniaka, prezydium Rady Rodziców oraz emerytowanych pracowników szkoły.

Obchody Święta Patrona rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, a następnie przeniosły do budynku szkoły. Podczas oficjalnej części sekretarz w imieniu Burmistrza Gminy Czempiń pana Konrada Malickiego przekazał gratulacje z okazji rocznicy nadania szkole imienia. Natomiast pani Dyrektor Mirosława Kajoch w czasie swojego przemówienia podkreśliła, że szkoła, którą kierowała kiedyś Gieburowska dzięki zaangażowaniu oraz charyzmie patronki była wyjątkową placówką, jak na tamte czasy. Kobieta bowiem stała się dobrym duchem Głuchowa i okolic organizując m.in. warsztaty szycia czy tworząc Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Współcześnie Szkoła Podstawowa im. Heleny Gieburowskiej w Głuchowie także może poszczycić się dobrymi praktykami, które są pozytywnie odbierane zarówno przez uczniów, jak i rodziców. Wierzymy, że patronka czuwa nad naszymi licznymi pomysłami, które mają wspomagać rozwój najmłodszych, bez których nasza praca – wszystkich pracowników szkoły, nie miałaby sensu.

W kolejnej części spotkania zebrani poznali historię życia Heleny Gieburowskiej. Uczniowie klas 1-4 opowiedzieli o czasach jej dzieciństwa i nauki, piątoklasiści natomiast skupili się na czasach, w których była kierownikiem szkoły w Głuchowie. Uczeń klasy 8. przedstawił historię pobytu kobiety w obozie w Ravensbrück, a opowieść o pobycie Gieburowskiejw brazylijskiej Kurytybie, gdzie wspierała Polonię, przytoczyli szóstoklasiści. Na koniec wróciliśmy pamięcią do 20 maja 2022 roku, gdy szkoła w Głuchowie otrzymała imię Heleny Gieburowskiej. Krótki film będący relacją z uroczystości nadania imienia szkole w Głuchowie wprawił wszystkich w dobry nastrój.

Helena Gieburowska niosąc innym bezinteresowną pomoc i wsparcie oraz okazując szacunek każdemu pokazała, że w życiu ważny jest drugi człowiek i, że „życie nie tylko po to jest by brać”. Uczniowie naszej szkoły doskonale wiedzą o tym, że te wartości cenimy szczególnie. Doskonałym przykładem jest działający w szkole wolontariat. Z okazji Święta Naszej Patronki przewodnicząca Samorządu Szkolnego Nikola Buchalik złożyła bukiet kwiatów na grobie rodziców Heleny Gieburowskiej. Piątkowe przedpołudnie w „naszej kochanej szkółce” przebiegło w przyjemnej i miłej atmosferze. To kolejny dzień, który jest już historią Szkoły Podstawowej im. Heleny Gieburowskiej w Głuchowie.

Karolina Sobol-Włodarczak

Święto Patrona 4 Święto Patrona 3

Święto Patrona 1

Święto Patrona 2

facebook