Rok 2024 to rok wielu ważnych rocznic historycznych. Należą do nich między innymi 80. rocznica śmierci Floriana Marciniaka, pierwszego naczelnika Szarych Szeregów, syna Ziemi Czempińskiej oraz 85. rocznica przejścia harcerstwa do konspiracji. Chcąc uczcić wymienione wydarzenia, uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Florian Marciniak- harcmistrz niezłomny”. Celem działania było między innymi poznanie sylwetki harcmistrza Floriana Marciniaka, kształtowanie postawy szacunku wobec historii, szczególnie historii lokalnej, troska o pomniki historii oraz miejsca upamiętniające minione wydarzenia i ważne osoby.
W ramach projektu młodzież zwiedziła wystawę czasową poświęconą Szaremu, która prezentowana jest w Izbie Muzealnej Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia w Czempiniu. Wystawie „Florian Marciniak- wczoraj, dziś i jutro” towarzyszyła również prelekcja, podczas której uczniowie zgłębili wiedzę na temat życia i działalności „Flo”. Szczególna uwaga skupiona została na pochodzeniu i młodości Floriana, okresie warszawskim, konspiracji oraz ostatnich miesiącach życia harcmistrza, kiedy przebywał w Forcie VII, Żabikowie, Gross-Rosen. Zdobytą w trakcie pogadanki wiedzą uczniowie mogli wykazać się podczas tajnej misji, czyli gry terenowej. W jej trakcie niezbędne okazały się również takie umiejętności jak współdziałanie, odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości, komunikacja. Podzieleni na grupy uczestnicy gry poszukiwali skarbu. Był nim ukryty w drewnianej skrzyni list od harcmistrza Marciniaka z ważnym przesłaniem dla współczesnej młodzieży.
W czasie pobytu w Czempiniu, młodzież oddała cześć Naczelnikowi Marciniakowi i zapewniła o swej pamięci zapalając symboliczny znicz pod pomnikiem harcmistrza na Zielonym Rynku.
Po powrocie do szkolnych ławek, ósmoklasiści w ramach lekcji historii, kontynuowali działania upamiętniające Szarego. W przestrzeni sali lekcyjnej rozmieszczonych zostało 7 stacji zadaniowych. Pracując w zespołach, młodzież zapoznała się z ideą programu „Dziś, jutro, pojutrze”, odniosła się do postaw współczesnego patrioty, wyjaśniła znaczenia hasła „Szare Szeregi- wychowanie przez walkę”. Nie zabrakło również ćwiczeń sprawdzających umiejętność pracy z tekstem źródłowym oraz aktywności z zakresu słowotwórstwa i części mowy. Pojawiły się zadania doskonalące spostrzegawczość oraz umiejętność wiązania symboli i infografik z faktami z życia harcmistrza. Dodatkowym źródłem wiedzy na temat życia i działalności Floriana Marciniaka była przygotowana w holu szkoły tablica informacyjna zawierająca podstawowe informacje na temat naczelnika oraz działalności harcerstwa w okresie II wojny światowej.
Młodzież wykazała się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością w trakcie realizacji poszczególnych działań projektowych. Była to niewątpliwie ważna i cenna lekcja w zakresie edukacji regionalnej. Lekcja, która uświadomiła wielu osobom, że historia, którą znamy z kart podręcznika toczyła się również na terenie naszej małej Ojczyzny.
Aleksandra Adamczak